Mercator Spletna trgovina
0
Spoštovani kupci! Obveščamo vas, da v času odprodaje v prodajalnah M Tehnika nakup preko spletne trgovine M Tehnika ni mogoč. Vabimo vas, da od 19.12.2024 obiščete naše prodajalne in izkoristite dneve ugodnih nakupov izbranih izdelkov z 50% ali 90% prihrankom. Akcije/popusti se med seboj ne seštevajo.

Najprimernejši čas za sajenje sadik sadnega drevja je v jesenskem obdobju. Ključno je izbrati kakovostno sadiko ter upoštevati ustrezne smernice za sajenje, da zagotovimo rastlini dober začetek in pravilen razvoj. Uspeh rasti sadik je v veliki meri povezan s kakovostjo tal, v katerih so zasajene – le v skrbno pripravljeni zemlji, bogati s humusom in hranili, lahko sadika razvije močan koreninski sistem ter se preobrazi v zdravo in močno rastlino.

5 ključnih stvari, na katere moramo biti pozorni pri sajenju sadik sadnih dreves

  1. Pri izbiri sadike sadnega drevesa je ključno upoštevati sorto, ki jo običajno izberemo glede na osebne preference in vrsto podlage. Podlaga določa, kako veliko bo drevo zraslo v polni rasti. Zelo pomembno je, da izberemo zdravo in kakovostno sadiko z dobro razvitim koreninskim sistemom.

  1. Če sadimo sadiko iz lonca, jo posadimo na enako globino, kot je rasla v loncu. Težava lahko nastane, če je sadika prevelika za lonec, zaradi česar se korenine prepletajo ali zvijejo. V tem primeru jih pred sajenjem previdno razpremo, da omogočimo pravilno rast.

  1. Pri izbiri sadike z golimi koreninami, ki je v trgovini zasajena v zasipu, bodimo pozorni, da so korenine zdrave in brez poškodb. Polomljene ali poškodovane korenine odrežemo do zdravega dela, medtem ko zelo dolge korenine nekoliko skrajšamo. Zemlje, ki obdaja korenine, ne odstranjujemo.

  1. Sadika ima mesto cepljenja – to je del, kjer je sorta drevesa cepljena na podlago. To odebeljeno mesto, ki se nahaja 5–15 cm nad koreninami, mora pri sajenju vedno ostati nad zemljo.

  1. Korenine sadike potrebujejo dovolj prostora za razrast. Sadilno jamo izkopljemo v suhem vremenu, da se zemlja drobi in ne lepi. Če sadimo drevo iz lonca, naj bo širina jame trikratnik premera lonca, globina pa nekoliko večja od višine lonca. Pri sadikah z golimi koreninami izkopljemo dovolj veliko jamo, da korenine udobno ležijo v njej. Na splošno naj bo jama široka vsaj 50 cm in globoka 40 cm. Za zaščito sadike je nujno namestiti mrežo proti voluharju.

  

Za dobro rast je pomembna priprava tal

Na dno sadilne jame je potrebno dodati gnojilo, saj sta fosfor in kalij ključni hranili za uspešno rast drevesa. Ker se počasi sproščata, bosta drevesu koristila še več let. Uporabimo gnojilo  Plantella Organik za sadike, ki vsebuje visok delež suhe organske snovi, huminske in fulvo kisline. Te snovi izboljšujejo strukturo tal, povečujejo količino humusa in vzpostavljajo uravnotežen vodno-zračni režim. Gnojilo prav tako vsebuje vse ključne makro- in mikrohranilne snovi, ki so pomembne za razvoj sadike. S tem omogočimo močno rast korenin, kar prispeva k zdravemu razvoju rastline, bogatemu cvetenju in visokemu pridelku.

Čez gnojilo nasujemo plast zemlje, da preprečimo neposreden stik korenin z gnojilom. Sadiko postavimo v jamo ob oporni kol. Zemljo, ki smo jo izkopali, premešamo z organskim gnojilom Plantella Organik za sadike in nato zasujemo drevo. Pomembno je, da zemljo okoli korenin dobro potlačimo, da ne ostanejo zračni žepi, kjer bi lahko voda zastajala in povzročila gnitje korenin. Pri sajenju pazimo, da je mesto cepljenja 5 do 10 cm nad površino tal.


Nazaj

Na tem spletnem mestu uporabljamo piškotke, ki so nujni za delovanje spletnega mesta (zahtevani piškotki), za spremljanje obiska na spletnem mestu z namenom izboljševanja uporabniške izkušnje (piškotki za spremljanje statistike) in piškotke za oglaševanje (piškotki za trženje). Če se strinjate z namestitvijo vseh navedenih piškotkov, kliknite »Dovolim vse in zapri«, sicer pa dovoljenja lahko vedno uredite v »Nastavitvah piškotkov«. V primeru, da ne opravite izbire, bodo naloženi zahtevani piškotki.

Nastavitve za uporabo piškotkov

Piškotki, ki jih namestimo v vašem brskalniku, anonimno zbirajo določene informacije o vašem obisku spletnega mesta. Omogočajo nam, da lahko zagotovimo delovanje vseh funkcij spletnega mesta, določene vsebine prilagodimo posebej za vas in z analizo obiska spletno mesto stalno izboljšujemo.

Zahtevani piškotki omogočajo osnovne funkcije, kot so navigacija po spletišču in dostop do posebnih delov spletišča. Spletna stran brez teh piškotkov uporabniku ne zagotavlja polnega delovanja. Sem uvrščamo tudi piškotke, namenjene prilagoditvi obnašanja ali izgleda spletnega mesta ob naslednjih obiskih, na primer za prikaz v izbranem jeziku.


Piškotki za statistiko anonimno zbirajo in javljajo informacije lastnikom spletnih mest. S tem jim pomagajo razumeti, kako obiskovalci uporabljajo spletno stran, in na podlagi teh informacij izboljšati uporabniško izkušnjo.


Piškotki za trženje anonimno zbirajo podatke o vaših obiskih spletnih strani. Uporabljajo jih oglaševalci, da vam prikazujejo oglase, ki so ustreznejši in zanimivejši za vas.

Vaše nastavitve so bile shranjene