Ustvarimo okrasni vrt iz potaknjencev
Na sprehodu ali obisku pri znancu pogosto naletimo na sorto vrtnice ali živo mejo iz rastlin, ki so nam všeč. Težava postane, ko ne vemo, katera sorta je ali kje kupiti njihove sadike. Z malo spretnosti in sreče si lahko vzgojimo potaknjence in razmnožimo rastlino.
Vrtnice iz potaknjencev
Vrtnice lahko potikamo ob različnih letnih časih na različna načine. Poleti je najboljši čas za ljubiteljsko potikanje. To storimo bodisi takoj po koncu prvega cvetenja, se pravi konec junija, bodisi avgusta. Način priprave potaknjencev je po korakih razložen spodaj.
Kam in kako?
Za potikanje uporabimo substrat Bio Plantella Start , ki je hkrati zračen in dobro drži vlago. Potaknjenec in nato ukoreninjena sadika se ne smeta niti utopiti niti presušiti, zato je zalivanje potaknjencev opravek za natančne in redoljubne ljudi. Potaknjenec pokrijemo s plastenko z odrezanim dnom ali z večjim kozarcem za vlaganje. Pokriti potaknjenec je treba vsak dan prezračiti, da se spodaj ne razmahneta plesen in gniloba. Čez zimo, preden pritisne resnejši mraz, potaknjence umaknemo v neogrevan rastlinjak ali drug pomožni prostor. Počakamo, da naslednjo pomlad vrtnica odžene in se razraste. Uspeli potaknjenec s koreninami lahko maja presadimo na končno mesto. Šibkejše potaknjence pa presadimo šele jeseni.
Za potaknjenec uporabimo poganjek, ki je ravno odcvetel. Vedno izberemo za poletne potaknjence krepke poganjke, ki nimajo ne na listih ne na lubju znakov glivičnih bolezni. Poganjek mora biti tako dolg, da je na njem pet ali šest listnih pecljev, od katerih vsak nosi šest lističev.
Vrh poganjka odrežemo nekaj milimetrov nad zgornjim listom s šestimi lističi. Poganjek pri dnu odrežemo nekaj milimetrov pod najnižjim listom. Odstranimo vse liste razen zgornjih dveh.
Preostala lista prikrajšamo na dva lističa. Pri močno trnastih sortah odstranimo tudi trne. Potaknjenec je pripravljen.
Potaknjenec potisnemo v substrat do preostalih lističev. Lonec za potikanje vrtnic naj bo globok 30 - 40 cm. Zalijemo in postavimo v svetlo senco. Čez potaknjenec lahko poveznemo odrezano plastenko, ki pa jo moramo vsak dan za nekaj časa dvigniti.
Poletni potaknjenec vrtnice lahko z glavnega poganjka tudi odlomimo. Odščipnemo morebitni repek lubja, ki se je zatrgal z glavnega poganjka. Tako pripravljeno dno poganjka hitreje tvori korenine.
Kratki potaknjenci se v rastlinjaku ukroreninjajo v stiroporni plošči. Ukoreninjene potaknjence moramo tako presaditi v lončke z več substrata; saj so za sajenje na gredo še prešibke.
Živa meja iz potaknjencev
Zadnja leta srečujemo vedno manj živih mej iz cipres (Thuja sp.)in pušpana (Buxus sempervirens), ki so bile v preteklosti zelo popularne. Nadomestil jih je lovorikovec (Prunus laurocerasus), ponekod tudi tisa (Taxus baccata), gaber (Carpinus betulus) in kosteničevja (Lonicera sp.). Ko se odločimo za živo mejo, nas kar malo stisne v žepu ob pogledu na končni seštevek cen in števila sadik. Z malo potrpljenja, pa si lahko živo mejo vzgojite sami.
Se vam zdi to nemogoče? Večino rastlin, ki jih uporabljamo za žive meje, se zlahka razmnožuje s potaknjenci. Enako kot pri vrtnicah, tudi tu uporabljamo le zdrave 5 – 10 cm dolge poganjke z 2 do 3 očesi. Za hitrejše ukoreninjanje uporabimo pripravke, ki spodbujajo ukoreninjanje lesnatih rastlin. Potaknjence nato potaknemo v substrat Bio Plantella Start, kjer jih negujemo dokler se ne ukoreninijo. Nato jih presadimo v lončke, da se razrastejo in oblikujejo koreninsko grudo, za kar bodo običajno potrebovali nekaj let. Šele nato jih presadimo na stalno mesto, kjer bodo hitro oblikovali zeleno pregrado.
Na kaj moramo biti pozorni pri presajanju
Sadike in potaknjence presajamo jeseni ali spomladi. Preden pa jih posadimo, je potrebno pripraviti zemljo, kamor jih bomo posadili. To pomeni, da jo zrahljamo in pognojimo. Ker bodo rastline rastle več let na istem mestu, izberimo kakovostno organsko gnojilo Plantella Organik za sadike. Uporabimo ga lahko tudi pri jesenskem gnojenju preostalih rastlin na vrtu. Ko izkopljemo sadilno jamo, sadiko namestimo tako, da so korenine zvezdasto razporejene na vse strani. Jamo zasujemo z zemljo in sadike zalijemo.