Zakaj je pomembna priprava tal tudi jeseni?
Jesen je čas, ko se že moramo pripraviti na naslednjo rastno sezono. Letošnje obilno deževje in poplave dajejo tej pripravi še večjo pomembnost. Zato je ključno, da primerno pripravimo tla, saj bo to omogočilo našim vrtninam odličen začetek in optimalno rast v prihodnjem letu. To pa bo spodbudilo razvoj močnih korenin pri rastlinah, kar jim bo pomagalo, da bodo bolj odporne proti boleznim in obdobjem suše. Pomembno je, da ukrepamo pravočasno, da bodo naše rastline pripravljene na vse izzive, ki jih prinaša naslednja sezona.
Nahranimo zemljo in s tem talne mikroorganizme
Mikroorganizmi v vrtni zemlji iz dodane organske snovi ustvarijo dragocen humus. Vendar pa ena od pogostih napak, ki jih vrtnarji naredijo, je pretirana čistost in popolna odstranitev rastlin iz vrta, kar pusti gredice povsem prazne. Posledično mikroorganizmi ostanejo brez potrebne hrane, kar prekine proces obnavljanja rodovitnosti tal. Poleg tega pa je izpostavljena gola zemlja, ki je občutljiva na erozijo, tako vetrno kot vodno, kar privede do izgube kakovostne zemlje.
Da bi dolgoročno obnovili vsebnost humusa v tleh, bomo potrebovali zadostno količino organskih snovi, kot so kompost, rastlinske ostanke in mulč. Vendar pa za takojšnjo izboljšavo kakovosti tal uporabimo ekološko organsko gnojilo Plantella Organik. To gnojilo vsebuje vse potrebne makro- in mikrohranilne snovi za optimalno rast vrtnin. Prav tako vsebuje kar 67 % organskih snovi ter huminske in fulvo kisline, ki so ključni sestavni deli humusa. Zato je priporočljivo začeti z gnojenjem že v začetku jeseni. Gnojilo enakomerno vdelamo v tla, kjer se peleti raztopijo in zagotovijo rastlinam potrebna hranila. Poleg obnove humusa smo tako tudi obnovili hranilne snovi v tleh, ki so se izprale v globino.
Z razliko od komposta, je Plantella Organik termično obdelano organsko gnojilo, kar pomeni, da ne vsebuje bolezni ali škodljivcev.
Namig strokovnjaka:
V jesenskem času posejemo zimske solatnice ali blitvo, lahko pa tudi žito (pšenica, rž, ječmen, pira). Ali pa enostavno samo zastremo zemljo z zastirko iz slame, miskanta, pokošene trave, …
Vrtna tla prerahljamo in po potrebi izboljšamo
Delo z zbito zemljo je zelo zahtevno, zato ji moramo nameniti več časa. Samo spomladansko lopatanje ni dovolj, potrebna je jesenska obdelava. Ko spraznimo zemljo vrtnin, jo prelopatamo in v zgornjo plast (do 20 cm) zamešamo kamninsko moko Plantella Biovit. Ta vsebuje bentonit in zeolit, ki se vežeta na glinene delce in tako rahljata.
Če je zemlja zelo glinena in zbita, bo potrebno te korake ponavljati vsako sezono, le ena ne bo dovolj. Med letom se tla lahko zakisajo, posebno če je bilo veliko zastajanja vode. Ker vrtnine najbolje uspevajo v nevtralnem pH-ju, v zgornjo plast zamešamo apneni pesek Plantella Kalcivit Lahko ga uporabljamo v kombinaciji s kamninsko moko ter tako rahljamo in nevtraliziramo zgornjo plast zemlje ter jo tako pripravimo za vrtnine.
Dodamo organsko snov
Poleg humusa in hranil lahko obilno deževje povzroči tudi izpiranje mikroorganizmov, ki naseljujejo zgornjo plasti zemlje. Vendar pa so ti mikroorganizmi ključni za življenje tal. Mikroorganizmi, alge, glive in drugi prebivalci zemlje igrajo pomembno vlogo pri razgradnji organske snovi v hranila, ki jih rastline potrebujejo za rast.
Zato je po obilnem deževju priporočljivo gnojenje z ekološkim organskim gnojilom Biogrena. To gnojilo ima posebnost, saj vsebuje več kot 22 milijard mikroorganizmov na gram. Ti mikroorganizmi pomagajo oživiti izčrpano ali poškodovano zemljo, še posebej po obdobjih dežja. Gnojilo enakomerno posujemo in vmešamo v zgornjo plast zemlje. Lahko pa ga tudi potresemo pred dežjem, da se peleti hitro raztopijo in hranila preidejo v talno raztopino. S tem ohranjamo vitalnost tal in spodbujamo zdrav razvoj rastlin.
Plantellini strokovnjaki