Nasveti za trajno urejen grob
Za kraje, kjer spočivajo naši dragi pokojni, si želimo, da bi vedno izžarevali vsa čustva in spomine, ki smo jih delili med skupnim življenjem. Ta trajna vzdušja ne le obogatijo spomin na naše ljubljene, ampak tudi olajšajo vzdrževanje grobov brez dodatnih stroškov.
Izbira pravih, trpežnih in dolgoživih rastlin se izkaže kot ključna rešitev za dosego tega cilja. Poudariti moramo prilagoditev rastlin specifični lokaciji, pri čemer pa je izziv najti pokopališča, ki bi imela dovolj naravne sence. Običajno se srečujemo z izzivom prekomerne izpostavljenosti soncu. Z raznolikim izborom manjših grmičkov, ki prenašajo visoke temperature, lahko ohranjamo grob vedno urejen in privlačen. Pri tem pa je ključna previdnost glede končne velikosti rastlin, da se izognemo težavam, ki jih lahko povzroči prekomerna rast in zapolnitev načrtovanega prostora.
Zimzelene rastline nudijo celoletni okras in med njimi je veliko uporabnih. Poglejmo nekaj najpogostejših.
Pritlikavi borovci
Prvi so na primer pritlikavi borovci. Osnovna vrsta rušja, Pinus mugo, je sicer v osnovi prevelika za zasaditev na grobu, razen če se odločimo, da ga bomo redno vršičkali in obrezovali. So pa izredno uporabne sorte rušja, kot so 'Mops', 'Gnome', 'Mugus', 'Humpy', 'Ophir'. Varieteta rušja Pinus m. var. pumilio je za grobove nekoliko pregroba. V kolikor jo izberete, priporočamo redno obrezovanje in vršičkanje, da ohranite kompaktno obliko rastline. Vse navedene sorte izredno počasi rastejo, a v 10 letih dosežejo tudi 1 m višine. Zato ni odveč, 1 x ali 2 x letno površičkati poganjke, ko so v fazi »svečke«.
Brini in kleki
Naslednji zelo uporabni iglavci, čeprav zaradi južnega brinovega krasnika ogroženi, so brini. Obstaja nekaj pritlikavih in počasi rastočih sort, ki so zelo uporabne. Moramo pa vedeti, da ena sadika prekrivnega brina pokrije površino 1,5 do 2 m2 in to nam veliko pove o moči rasti teh rastlin. Naslednja ogrožena vrsta so kleki, a tudi med njimi poznamo lepe, majhne okroglaste sorte, katere je vredno zasaditi, četudi le za krajši čas. Tudi navadno tiso lahko oblikujemo v majhno kroglico, sfero ali pravokotnik, paziti moramo le, da jo redno obrezujemo, sicer lahko preraste predviden prostor.
Listnati grmički
Mini grmički, ki se lahko lepo oblikujejo so pritlikavi češmini – rdečelistni Berberis thunbergii 'Atropurpurea Nana' ali rumenolistna sorta 'Aurea'. Listopadne, a vendar hvaležne so tudi pritlikave medvejke sorte 'Little Princess' in 'Golden Princess', ki se izredno lepo jesensko obarvajo. Petoprstnik bi za ta namen odsvetovala, saj potrebuje za lep izgled zadostno mero zračne vlage, kar je na nekaterih pokopališčih nemogoče doseči. V sušnih razmerah pa so grmički Potentilla fruticosa izredno redki in presvetljeni.
Pravilna nega je ključ do trajne zasaditve
Ob sajenju rastlin na grob je zelo priporočljivo uporabiti Plantella specialno zemljo za grobove saj vsebuje vse komponente, ki jih rastline potrebujejo ob sajenju ali presajanju. Specialna zemlja je hranilna in temna, s čemer še dodatno poudari barvo zasajenih rastlin. Kljub njeni barvi pa ne pušča madežev na kamnitih delih, tako da jo lahko brez zadržkov uporabljamo.
Izbrane trajnice, še preden se odpravimo sadit, dobro zalijemo z rastnimi stimulatorji, ki jih vsebuje gnojilo Bio Plantella Vita. To bo pripomoglo, da bodo ob presajanju lažje prestale stres.
Ker smo izbrali trajnice, ki naj bi nadaljevale rast tudi spomladi in krasile grob še v naslednji sezoni, je ključno tudi založno gnojenje. Priporočamo Plantella Organik za sadike.
Z dodatnim gnojenjem rastlin pričnemo 3-4 tedne po uporabi. Za iglavce priporočamo Specialno gnojilo za iglavce.