Vrtnine bodo obrodile le, če bodo ustrezno pognojene
Vrtnine se med seboj zelo razlikujejo tako po svojih zahtevah, kot po tem, koliko hranil potrebujejo za uspevanje. Če vemo, katerim vrtninam moramo gredico obilno pognojiti, katere pa bodo najbolje uspevale, če jih sploh ne gnojimo, lažje poskrbimo za svoj ekološki vrtiček, sebi pa olajšamo vrtnarjenje.
Vse vrtnine niso enako lačne!
Največ hranil potrebujejo kapusnice, bučnice, zgodnji krompir in sladka koruza. Te rastline bodo vedno hvaležne za dobro pognojeno gredico. Med rastline, ki potrebujejo precej hranil, lahko uvrščamo tudi paradižnik, jajčevec in papriko. Za bogato gnojenje pa so hvaležne tudi plodovke. Slednje so največja in najbolj raznolika skupina vrtnin, v katero sodita dve različni družini zelenjave. Prva so razhudnikovke (Solanaceae), kamor se uvrščajo: paradižnik, jajčevci in paprika, druga pa bučnice (Cucurbitaceae), v kateri so različne vrste: buč, bučk, kumar, lubenic, melon. Glede na velikost same skupine plodovk je jasno, da zavzemajo večji del naših vrtov. K temu pa prispeva tudi vse večja priljubljenost zdravega prehranjevanja in želja po raznolikosti na vrtu.
Nekatere vrtnine so prave požrešnice
Bučke potrebujejo za rast veliko prostora, saj svoje vreže razprostirajo po celotnem vrtu, če jim to pustimo. Vendar so poleg kapusnic (zelje, cvetača, ohrovt,…) tudi vrsta, ki za rast potrebuje precej hranil. Bučke večinoma rastejo grmičasto, medtem ko kumare vreže razpredajo daleč naokoli, zato jih je primerno saditi na rob vrta, če imamo možnost, celo ob vrtno ograjo. Tako se bodo vzpenjale po njej, ne po vrtu, poleg tega bodo na ta način drugim vrtninam v vročih dneh nudile nekoliko hlade sence.
Predvsem pri bučkah, kot so denimo ‘zuchini’, moramo biti v času rodnosti pozorni in plodove pobirati dnevno, saj drugače ti zelo hitro prerastejo primerno velikost. Pri bučkah in kumarah je pomembno redno zalivanje, saj plodove obeh vrst v največji meri sestavlja voda. Na nek način bi lahko rekli: kolikor vode rastlina dobi, toliko bo pridelka. Rastlina je občutljiva za pomanjkanje vode predvsem zato, ker je njihov koreninski sistem zelo slab, saj ne sega globoko.
Paradižnik, papriko, jajčevec, buče, bučke in kumare gnojimo z organskim gnojilom v obliki granul Bio Plantella Nutrivit za paradižnik in plodovke . Na večjih površinah pa uporabimo priročno pakirano organsko gnojilo v obliki pelet Plantella Organik K. Ta ima dodan naraven vir kalija. Vse plodovke so namreč veliki potrošniki kalija, tega elementa pa v večini kupljenih in domačih organskih gnojilih primanjkuje.
Sajenje v lonce
Pri sajenju v lonce na dnu najprej naredimo drenažo iz glinoporja ali kamenja, nato plast agrokoprene ali filca in šele nato nasujemo Bio Plantella Organsko zemljo v kocki. Da bodo rastline imele dovolj prostora za razvoj in vse plodove, uporabimo čim večji lonec, raje ne manjšega kot lonec s premerom 40 cm, razen če imamo prostorsko stisko. Vedno pa imamo osrednjo rastlino, na primer paradižnik. Ker gre za visoko rastlino, bo pod njim takoj prostor za kakšno solatnico, ob katero potaknemo čebulček in kombiniramo z zeliščem, na primer baziliko.
Redno dognojevanje
Pri vzgoji plodovk je pomembno redno dognojevanje od prvega cvetenja dalje z Bio Plantella Organsko za paradižnike. Ta vsebuje morske alge, ki spadajo med biostimulante. To pomeni, da stimulirajo imunski sistem, izboljšujejo okus plodov in njihovo kakovost.je pa potrebno redno dognojevanje, vsak teden. Prednost tekočega gnojila je tudi v uporabi, saj lahko z njim zalivamo ali škropimo.
Plodovke predvsem v vročih in sušnih poletjih nujno potrebujejo dognojevanje z Bio Plantella Kalcijevim listnim gnojilom za paradižnike. So namreč velike porabnice kalija, katerega pomanjkanje se kaže kot črna gniloba okoli muhe plodu.
Pri tem se veliko bolje obnese listna – foliarna uporaba gnojil. Še nekaj je skupno plodovkam – so velike ljubiteljice toplote in sonca. Zanje izbiramo sončna in najbolj topla mesta vrta, kjer ves dan sije sonce.
S pravilno nego in oskrbo do izvrstnega pridelka
Tako bučke, kumare, paradižnik in ostale plodovke bodo odlično uspevale, če jim ob sajenju dodamo dovolj organske snovi. Uporabimo organsko v obliki granul Bio Plantella Nutrivit za paradižnik in plodovke.
Za boljšo odpornost in večjo razrast korenin rastline takoj po sajenju zalijemo s stimulatorjem rastlin in vitaminskim kompleksom Bio Plantella Vita. Ta izdelek je prava dragocenost, saj je bogat s pomembnimi vitamini, aminokislinami, huminskimi kislinami in ogljikovimi hidrati.
Strokovnjaki ga zato dodajamo tudi poškodovanim rastlinam za hitrejše okrevanje in rastlinam, ki doživijo stres zaradi nenadnih temperaturnih sprememb, po poškodbah ipd.