Mercator Spletna trgovina
0
Spoštovani kupci! Obveščamo vas, da v času odprodaje v prodajalnah M Tehnika nakup preko spletne trgovine M Tehnika ni mogoč. Vabimo vas, da od 19.12.2024 obiščete naše prodajalne in izkoristite dneve ugodnih nakupov izbranih izdelkov z 50% ali 90% prihrankom. Akcije/popusti se med seboj ne seštevajo.

Na hitro do najlepše trate

Priprava trate na novo sezono je v spomladanskem času eno od glavnih opravil. Z ustrezno pomladno kuro bo trata pripravljena na različne vremenske izzive in bo ob primerni negi ostala lepa vso sezono.

Ob pregledu obstoječega stanja trate na zemljišču okoli hiše moramo biti pozorni na tri najpogostejše pojave, ki jih je z malo truda in vloženega časa mogoče uspešno sanirati.  

  1. Mah med travo

Mah se pojavi na vlažnih, zakisanih in senčnih delih parcele, kjer trava ni uspela zrasti. Ker travi zaseda prostor, je mah tisti, kateremu najprej namenimo največ pozornosti. Za prvi korak priporočamo uporabo specialnega sredstva Plantella Proti mahu, ki učinkovito uniči mah, trave pa ne poškoduje. Z merilnim pokrovčkom odmerimo sredstvo, zmešamo z vodo in zalijemo po mahu. Za najboljši učinek tretiramo po pokošeni trati. Po nekaj dneh, ko je mah povsem suh, ga pograbimo z železnimi grabljami.  

Pomembno je, da ne grabimo zelenega mahu, ker ga s tem raznesemo po preostali parceli, ker se hitro prime in ukorenini.

Mah raste predvsem na zakisanih tleh, kar rešujemo s sredstvom Plantella Kalcivit(link na izdelek), ki vsebuje veliko kalcija, s katerim naredimo pH nevtralen in ustvarimo pogoje za uspešno rast trave. Ko smo odstranili mah, sredstvo enostavno potresemo po tleh in ga vdelamo v zemljo z lopato in grabljami. Na prazno mesto dosejemo semena za travo Plantella Univerzal.

  1. Zbita in slabo zračna tla

Prvo spomladansko travo pokosimo na višino okoli 3-4 cm. Z železnimi grabljami intenzivno izgrabimo odmrlo travo, nato pa z zabadanjem vil tla rahlo privzdigujemo in tako naredimo zračne žepe. Na večjih parcelah uporabimo rahljalnik ali prezračevalnik, ki dobro razreže tla in odstrani odmrlo travo ter mah. Tla posujemo s Plantella Izbranimi kremenovimi peski, s čimer izboljšamo strukturo tal; tla imajo več por, po katerih se dobro pretaka voda in zrak, ki sta pomembna za delovanje mikroorganizmov in dobro rast koreninskega sistema trav.

  1. Premalo hranil v tleh

Z gnojenjem trate poskrbimo, da bo ta imela na voljo hranila že na začetku rastne sezone. Plantella Specialno gnojilo za vse vrste trav v obliki granul je dostopno rastlinam takoj v celoti. S tem gnojilom gnojimo trikrat letno, najbolje je začeti konec marca ali v začetku aprila. Enostavno je pakirano v 1, 3 in 5 kg pakiranjih za manjše parcele ter 20 kg za velike površine. Trato po gnojenju vedno dobro zalijemo.

Prva setev na prazno parcelo

Pri prvi setvi trave na prazno parcelo je najbolje uporabiti organsko gnojilo Plantella Organik, ki je povsem naravnega izvora in ne vsebuje bolezni ali plevelov. Gnojilo ima veliko vsebnost organske snovi, ki igra pomembno vlogo pri zadrževanju vode s hranili. Gnojilo potresemo po zemlji 2 tedna pred setvijo, ga zagrnemo narahlo z zemljo in dobro zalijemo, da se hranila (dušik, fosfor, kalij, mikrohranila) razporedijo v tleh. Spomladi posejana trava bo imela hranila na voljo za enakomerno in močno rast. Za uspešno rast in razvoj trave sejemo primerno mešanico različnih sort trav glede na lego:

  • Za senčne lege uporabimo Plantella Vivo, ki ima lepo temno zeleno barvo in je primerna za severne lege hiš, pod drevesi, grmi in na ostalih senčnih legah, kjer bo za 50 m2 zadostoval 1 kg. Prav tako jo uporabimo ob živih mejah, kjer te senčijo prostor pred sabo. Vsebuje velik delež trav, ki izvirajo iz listnatih gozdov, med katerimi je več sort ljuljk in bilnic.
  • Če pa potrebujemo odporno in trpežno travo za vroče in sušne razmere, pa izberemo Plantella Adria, katere zadostuje 1 kg za 40 m2. Ta mešanica trav se zelo dobro regenerira po sušnem stresu. Vsebuje mešanico trpežne ljuljke in trstikaste bilnice. To sta travi, ki dobro prenašata vročino.
  • Plantella Univerzal, ki je dobro odporna na gaženje, hitro kali in da lepo temno zeleno barvo ter je uporabna na parcelah z izmenjujočimi sončnimi in senčnimi legami. Vsebuje sorte trpežne ljuljke in rdečo bilnico, kar pomeni, da za 65 m2  rabimo 1 kg semen.
  • Pogosto opazimo na parceli krtine, na katerih ni trave. Tako krtino razgrabimo in posejemo z obloženim semenom trave Plantella Contessa, katere potrebujemo 1 kg za 30 m2. Pri obloženem semenu ni bojazni, da nam ga pojedo ptiči, saj jim ne tekne. Prav tako je seme dovolj težko, da ga veter ne odpihne, obloga semena pa vsebuje tudi hranila za začetno rast trave.

Ko posejemo travo na želeno mesto, ga povaljamo tako, da se dobro sprime in vtisne v zemljo, saj bo tako bolje kalilo. Če nimamo na voljo valjarja, lahko enostavno uporabimo desko ali posejano mesto pohodimo, da se seme oprime zemlje.

V veliko pomoč pri negi trate so nasveti in ideje zbrane v brezplačnem vodiču: Kako ustvarimo sanjsko trato?, saj je v njem Plantellina strokovnjakinja strnila praktične napotke o setvi in pripravi tal, nujnih opravilih za nego zelenice in idealnem času zanje ter reševanju največjih težav na trati, kot so mah, plevel in druge težave, da boste v žametni trati uživali do pozne jeseni. 

Naložite svoj brezplačni vodič: Kako ustvarimo sanjsko trato?

Plantellini strokovnjaki


Nazaj

Na tem spletnem mestu uporabljamo piškotke, ki so nujni za delovanje spletnega mesta (zahtevani piškotki), za spremljanje obiska na spletnem mestu z namenom izboljševanja uporabniške izkušnje (piškotki za spremljanje statistike) in piškotke za oglaševanje (piškotki za trženje). Če se strinjate z namestitvijo vseh navedenih piškotkov, kliknite »Dovolim vse in zapri«, sicer pa dovoljenja lahko vedno uredite v »Nastavitvah piškotkov«. V primeru, da ne opravite izbire, bodo naloženi zahtevani piškotki.

Nastavitve za uporabo piškotkov

Piškotki, ki jih namestimo v vašem brskalniku, anonimno zbirajo določene informacije o vašem obisku spletnega mesta. Omogočajo nam, da lahko zagotovimo delovanje vseh funkcij spletnega mesta, določene vsebine prilagodimo posebej za vas in z analizo obiska spletno mesto stalno izboljšujemo.

Zahtevani piškotki omogočajo osnovne funkcije, kot so navigacija po spletišču in dostop do posebnih delov spletišča. Spletna stran brez teh piškotkov uporabniku ne zagotavlja polnega delovanja. Sem uvrščamo tudi piškotke, namenjene prilagoditvi obnašanja ali izgleda spletnega mesta ob naslednjih obiskih, na primer za prikaz v izbranem jeziku.


Piškotki za statistiko anonimno zbirajo in javljajo informacije lastnikom spletnih mest. S tem jim pomagajo razumeti, kako obiskovalci uporabljajo spletno stran, in na podlagi teh informacij izboljšati uporabniško izkušnjo.


Piškotki za trženje anonimno zbirajo podatke o vaših obiskih spletnih strani. Uporabljajo jih oglaševalci, da vam prikazujejo oglase, ki so ustreznejši in zanimivejši za vas.

Vaše nastavitve so bile shranjene